NFL slutspil 2022

Efter årets 18.runde er holdene til slutspillet klar … 🏈 … Tennessee Titans (12-5) og Green Bay Packers (13-4) er oversiddere!

Super_Bowl_LVI.

Wild Card weekend
Lørdag den 15.jan
[AFC] 22.30: Las Vegas Raiders (10-7) – Cincinnati Bengals (10-7)  19 – 26
[AFC] 02.15: New England Patriots (10-7) – Buffalo Bills (11-6)  17 – 47
Søndag den 16.jan
[NFC] 19.00: Philadelphia Eagles (9-8) – Tampa Bay Buccaneers (13-4)  15 – 31
[NFC] 22.30: San Francisco 49ers (10-7) – Dallas Cowboys (12-5)  23 – 17
[AFC] 02.15: Pittsburgh Steelers (9-7-1) – Kansas City Chiefs (12-5)  21 – 42
Mandag den 17.jan
[NFC] 02.15: Arizona Cardinals (11-6) – Los Angeles Rams (12-5)  11 – 34

Divisional Round
Lørdag den 22.jan
22.30: Cincinnati Bengals (10-7) @ Tennessee Titans (12-5)  19 – 16
02.15: San Francisco 49ers (10-7) @ Green Bay Packers (13-4)  13 – 10
Søndag den 23.jan
21.00: Los Angeles Rams (12-5) @ Tampa Bay Buccaneers (13-4)
00.30: Buffalo Bills (11-6) @ Kansas City Chiefs (12-5)

Søndag den 20.jan: Conference Championships
21.00:
00.30:

Søndag den 13.feb kl. 00.30 Super Bowl LVI @  SoFi Stadium in Inglewood, California // halftime show er med Dr. Dre, Snoop Dogg, Eminem, Mary J. Blige, og Kendrick Lamar.

wiki/Super_Bowl_LVI // nfl.com // espn/nfl //
espn/nfl/picks // odds // gulklud.dk // picks.dk // #nfldk // @gulklud // Expert Picks  // #NFL // #NFLPlayoffs // #SuperBowlLVI //  //  // #SuperSunday2022 // #PepsiHalftime // @NFL //

Løbsdage på Jydsk 2022

Jeg har faktisk slet ikke været på Jydsk i år, da de meget rigide restriktioner for ophold udendørs med medbragt forkriskning har gjort det umuligt. Også den sidste løbsdag i år, kræver reservation i en af restauranterne, så det bliver igen streaming på fasttrackracing.dk // Update: Nytårsløb er aflyst

Programmet for den kommende sæson 2022 ligger klar:

Løbsdage på Jydsk 2022

Bemærk at Prins Henriks Cup afholdes langfredag den 15.april

Links:
Bet25 // Dantoto – Danske Spil // Startlister // Dansk Hestevæddeløb // Travservice.dk // Programmer // Væddeløbsresultater // Galopsport.dk // Galopnews.dk // Travservice // fasttrackracing.dk // Dantoto // FB/jvbaarhus // @jvb_aarhus // onomatopoietikons //

Det bliver vist

… en lørdag på sofaen …

Sigge er vild med skiskydning

Der blændes op for skiskydning kl.11.45 med damernes 15 km og derefter herrernes 20 km kl.15.00 // svt.se // biathlonworld.com // worldcupostersund //

World Series 2021

Årets slutspil står mellem National League (NL) mester Atlanta Braves og American League (AL) mester Houston Astros.

2021 World Series

1. Tirsdag 26.okt: Atlanta Braves – Houston Astros 6 – 2
2. Onsdag 27.okt: Atlanta Braves – Houston Astros 2 – 7
3. Fredag 29.okt: Houston Astros – Atlanta Braves 0 – 2
4. Lørdag 30.okt: Houston Astros – Atlanta Braves 2 – 3
5. Søndag 31.okt: Houston Astros – Atlanta 9 – 5
6. Tirsdag 02.nov: Atlanta Braves – Houston Astros 7 – 0
7. Onsdag 03.nov🗡 Atlanta Braves at Houston Astros Minute Maid Park

Braves win 1st World Series title since 1995

2021 World Series // mlb // espn // #WorldSeries // @Astros // @Braves //

World Series 2020 // World Series 2019 // World Series 2018 // World Series 2017 // World Series 2016 // World Series 2015 // World Series 2014 // World Series 2013 // World Series 2012 // World Series 2011 // World Series 2010 // World Series 2009 // World Series 2008 // World Series 2007 // World Series 2006 // World Series 2005 // World Series 2004

Thomas & Uber

Cup, VM for hold i Arenaen

2020_Thomas_&_Uber_Cup

Vi har måttet vente længe på VM i badminton, men nu sker det endelig: fra den  09.-17. okt 2021. Der spilles puljekampe fra lørdag den 09. – onsdag den 13.okt kl. 08.30, 13.30 og 19.00 og derefter følger kvart-, semi- og finaler fra torsdag den 14. – søndag 17.okt.

Thomas Cup: Danmark er i pulje med Korea, Frankrig og Tyskland. I Uper Cup møder Danmark: Kina, Malaysia og Canada.

Se hvem som spiller hvornår // denmark2020.dk // Billetsalg // wiki // bwfthomasubercups // Resultater live // TV2 sendeplan // #thomascup // #ubercup // #thomasubercup //

Tidsplan:
Turneringsplan

Note. stiften sætter fokus på Arenaen, bygget i 2001 for 130 mill kr. og har plads til 4394 tilskuere // wiki // Arena blev aldrig superhallen, der forandrede Aarhus //

Søndag i regn og rusk

Så er det jo godt der både er Kastanjemanden og Paris-Roubaix …

watch

Baseret på Kastanjemanden af Søren Sveistrup (2018). Seks x 50 minutters effektiv Nordic Noir krimiserie.

IMDB // RT // MC // wiki // Netflix // decider.com // vielskerserier.dk // ekkofilm***** // dr omtale //

Paris – Roubaix 2021: fra Compiègne, nord for Paris til Vélodrome André-Pétrieux, Roubaix – 257km – 30 pavé stykker på samlet 55km – vejr: regn … // wiki // tv2 // paris-roubaix.fr // #ParisRoubaix //

Jydsk 2-årings GP og DM i Monte

Jydsk søndag den 02.okt fra kl.13.00

Jydsk Væddeløbsbane

Det er ikke meget man har været på travbanen de sidste 2 år: Selvom Væddeløbsbanen ligger på en 300.000 m2 stor grund, har rigide coronaregler gjort det næsten umuligt at overvære trav og galop i det fri  … // Billetter købes her // Startliste //

13.10 1. løb
13.52 3. løb: V5 starter
14.32 5. løb: DM i Monté
14.52 6. løb: V4-1
15.53 9. løb: Tuborg Jydsk 2-årings Grand Prix
16.11 10. og sidste løb

Links: Løbsdage på Jydsk 2021 // Bet25 // Dantoto – Danske Spil // Travservice.dk // Dansk Hestevæddeløb // Startlister // Programmer // Væddeløbsresultater // Galopsport.dk // Galopnews.dk // Travservice/resultater // fasttrackracing.dk // Dantoto resultater // FB/jvbaarhus // @jvb_aarhus // onomatopoietikons //

Ryder Cup 2021

… 24. – 26, 2021 @ Whistling Straits, Kohler, Wisconsin.

rydercup.com

opdateres

Fredag foursomes: 3-1
Fredag fourball: 3-1
Lørdag foursomes: 3-1
Lørdag fourball: 2-2

US – EU: 11 – 5 inden søndagens 12 singler – Europa får smæk!

Ryder Cup 2021 Sunday singles matchups:
Match 01. Xander Schauffele (USA) – Rory McIlroy (EUR) 3&2
Match 02. Patrick Cantlay (USA) – Shane Lowry (EUR) 4&2
Match 03. Scottie Scheffler (USA) – Jon Rahm (EUR) 4&3
Match 04. Bryson DeChambeau (USA) – Sergio Garcia (EUR) 3&2
Match 05. Collin Morikawa (USA) – Viktor Hovland (EUR) as
Match 06. Dustin Johnson (USA) – Paul Casey (EUR) 1up
Match 07. Brooks Koepka (USA) – Bernd Wiesberger (EUR) 2&1
Match 08. Tony Finau (USA) – Ian Poulter (EUR) 3&2
Match 09. Justin Thomas (USA) – Tyrrell Hatton (EUR) 4&3
Match 10. Harris English (USA) – Lee Westwood (EUR) 1up
Match 11. Jordan Spieth (USA) – Tommy Fleetwood (EUR) as
Match 12. Daniel Berger (USA) – Matthew Fitzpatrick (EUR) 1up

USA vinder 19 – 9

rydercup.com // #TeamEurope // #RyderCup // wiki // BBC

Ryder Cup 2018 // Ryder Cup 2016 // Ryder Cup 2014 //

IQFoil på bugten

… Forhåbentlig er de Nordiske mesterskaber i  IQFoil lidt mere tilgængelige for almindelige mennesker end Denmark SailGP for F50 katamaraner, hvor hele området var spærret af …

iQFOiL_2024_OL

iQFOiL  er ny officiel windsurfer klasse til OL i 2024 i Paris, og denne weekend kæmpes der om de Nordiske mesterskaber på Aarhus Bugten. Der er desværre ikke megen vind, så vi skal nok ikke forvente hastigheder på 35 knob = 64,82 km/t …

Vejret bliver dog godt!

Vejret fra TV2

iqfoilclassofficial.org // wiki/IQFoil // Resultater // sailing-aarhus.dk // sejlsportscentret.dk // stiften omtale //

Note: og så skal jeg lige finde en kanal som viser Solheim Cup 2021

US Open 2021

usopen

US Open nr 141 er i gang @ the USTA Billie Jean King National Tennis Center i New York City.

1.runde: Clara Tauson [78] – Clara Burel (Fr) [92]  7-5, 6-0
2.runde: 
Ashleigh Barty (Aus) [1] – Clara Tauson [78]  6-1, 7-5

Kvartfinaler
Barbora Krejcikova (Cze) [8] – Aryna Sabalenka (Belarus) [2] 1-6. 4-6
Elina Svitolina (Ukr) [5] – Leylah Fernandez (Can) [73] 3-6, 6-3, 6-7(5-7)
Emma Raducanu (GB) [150] – Belinda Bencic (Sui) [11] 6-3, 6-4
Karolina Pliskova (Cze) [4] – Maria Sakkari (Gre) [17] 4-6, 4-6

Semifinaler
Leylah Fernandez (Can) [73] – Aryna Sabalenka (Belarus) [2] 7-6(7-3), 4-6, 6-4
Emma Raducanu (GB) [150] – Maria Sakkari (Gre) [17] 6-1, 6-4

Finale
Emma Raducanu (GB) [150] – Leylah Fernandez (Can) [73]  6-4, 6-3

wiki // wta rankings //

Med DDL til DHL 2021

ddl_dhl

Husk at det er på torsdag den 02.sept at Danish D-Lite / Aarhus Homosport igen deltager i DHL Stafetten

Vi deltager i år med 2 løbehold og 2 walk hold. Der vil blive opslået en pavillon fra 17.30, gå efter regnbueflaget. Efter løbet vil der være grill og hygge inden festfyrværkeriet sætter punktum for en skøn aften i Mindeparken.

FB Event // rutekort // DHL med DDL gennem tiderne //

Bolværket kalder

… fredag og lørdag den 20. og 21.aug er der katamaraner på bugten …

Denmark Sail Grand Prix

F50 er de mest avancerede katamaranbåde og de kan nå op på 98 km/t // wiki // vejret // Orker man ikke at bevæge sig ned på Pier 4, vises sejladserne på TV2, sport og spXrt:

  • fredag kl.14.00 – 17.00
  • lørdag kl.12.15 – 15.00

Husk også, at du lørdag kan svinge forbi Latinerfestivalen, hvor der bl.a. er fælles morgenmad, tjenerløb og generel leben. Temaet i år er mangfoldighed! Se programmet her

Latinerkvarteret FB side

Regnbueflag på Stadion …

igen ..

regnbuehjoerneflag fra den gang i 2016, hvor AGF og fanklubben satte fokus på mangfoldighed.

I anledning af World Pride, hylder DBU mangfoldigheden med fodboldstadions i regnbuefarver (armbind, hjørneflag og flag på stadion).

Der vil være markering af mangfoldighed og hyldest til diversitet til følgende kampe:

Kampe i Gjensidige Kvindeliga
Runde 2
AaB – Brøndby IF, lørdag 14. aug kl. 14.00 (1-2)
KoldingQ – HB Køge, søndag den 15.aug kl.12.00 (0-1)
Fortuna Hjørring – FC Nordsjælland, søndag den 15.aug kl.14.00 (2-0)
FC Thy-ThistedQ – AGF, søndag 15.aug kl.16.00 (1-0)

Runde 3
AGF – KoldingQ, fredag 20.aug kl.18.30 (2-1)
FC Nordsjælland – FC Thy-ThistedQ, søndag 22.aug kl. 14.30

Kampe i 3F Superliga
Runde 5
SønderjyskE – FC Midtjylland, fredag 13.aug kl.17.30 (0-2)
Viborg FF – Randers FC, fredag 13 aug kl.19.15 (1-2)
Brøndby IF – FC Nordsjælland, fredag 13.aug kl.21.00 (0-1)
OB – Silkeborg IF, søndag 15.aug kl.16.00 (1-1)
AGF – F.C. København, søndag 15. aug kl.18.00 (1-3)
Vejle Boldklub – AaB, mandag 16. aug kl.19.00 (0-1)

Runde 6
FC Midtjylland – Silkeborg IF, fredag 20.aug kl.19.00 (3-0)
OB – Brøndby IF, lørdag 21.aug kl.18.00
Randers FC – AaB, søndag 22.aug kl.14.00
F.C. København – SønderjyskE, søndag 22. aug kl.16.00
Viborg FF – AGF, søndag 22.aug kl.18.00

DBU Kommunikation // 

OL Tokyo: Sidste dag

… Det regner stadig
ripper08082021

De sidste medaljer skal fordeles … // Det blev til elleve medaljer // Forrygende dansk OL

note: 08.08 = International Cat Day, hvorfor jeg selvfølgelig ikke kan støvsuge … ( og 6 år siden ham her ankom … ) #InternationalCatDay

Update:
Paris er klar til 2024 Flammen er slukket i Tokyo

Næste sommer OL er i Paris fra fredag den 26. juli – søndag den 11. aug. 2024 (1083 dage) // næste vinter OL er om 180 dage i Beijing (?) fra fredag den 04.feb – til søndag den 20.feb 2022

Update: LGBT+ atleter: Olympic Rankings // LGBT+ medaljer // Out atleter //

OL Tokyo: Dag 14

… og nu falder finalerne tæt!

I velodromen har Julie Leth og Amalie Dideriksen lige sikret sig sølv i parløbLe petit plongeur britannique qui tricote – er i semifinalen i tårnspring. Der er semifinaler i håndbold (k), finale i fodbold (k) og selvfølgelig: synkronsvømning for hold!

OL Tokyo: Dag 11

kajak, sejlsport, banecykling, håndbold

Emma Aastrand Jørgensen, k1, 200m kajak bronze

og Simone Biles på bom? Sætter Armand Duplantis ny rekord i stangspring? og hvem vinder kvindernes hammerkast? (Hvem blev det?)

Update: sejlsport placeringer: 49erFX: 8.plads // 49er: 5.plads // Nacra: 4.plads

Update: Baneholdet skal køre om GULD – onsdag den 04.aug kl.11:06 … mod Italien … // Update 04.aug: det blev et sølv // video //

Update: Simone Biles gennemførte en fin bomøvelse – og vinder bronze efter to kinesere
2021-08-03 11_16_52simonebilesbom_ol2020_dr2

Update: Håndbold: Danmark slår Norge 31 – 25 og skal møde Spanien i semi på torsdag

OL Tokyo: Syncro

Russia's Svetlana Kolesnichenko and Svetlana Romashina perform in the synchronised swimming duet technical routine final during the World Swimming Championships at the Sant Jordi arena in Barcelona July 21, 2013. REUTERS/Albert Gea

ROC’s Svetlana Kolesnichenko (27) og Svetlana Romashina (31) er legender i bassinet og storfavoritter til at genvinde guldet fra Rio.

Tidsplan:
Mandag den 02.aug kl 12.30: Duet Free Routine Preliminary
Tirsdag den 03.aug kl 12.30: Duet Technical Routine
Onsdag den 04.aug kl.12.30: Duet Free Routine Finale
Fredag den 06.aug kl.12.30: Team Technical Routine
Lørdag den 07.aug kl.12.30: Team finale

Det er kun Team finalen som sendes live på dr.dk. Der sendes dog forskudt på DR2 // Update: De kalder det Kunstsvømning, derfor kunne jeg ikke finde det i programmet … // Svetlana og Svetlana goes heavy! (2013)

Update: 2 x Svetlana fører med 97.9000 // Tirsdag den 03.aug er der duet teknisk – live på dr.dk // point: 97.1079 // Onsdag: Duoen vinder sikkert med 98.8000 (Kina og Ukraine på de næste pladser)
2 x Svetlana // Artistic Swimming - Free Routine Preliminary Results - OL Tokyo 20202 x Svetlana // Artistic Swimming -Artistic Swimming - Technical Routine Results - OL Tokyo 2020

Update 06.aug: Team: (2 x Svetlana + 6) – tech: 97.2979 // Free: 98.8000 og sikkert guld, foran Kina og Ukraine …

sync_team_tec_ol2020sync_team_free_ol2020