KV21 nærmer sig ..

Rådmand udi T-kryds og vikingetrafiklys lover nu 3D-fodgængerfelter

Sådan kommer de nye felter til at tage sig ud. 3D-effekten skal gøre felterne mere synlige på afstand for cyklister og bilister. Foto: Teknik og Miljø

Der kommer to fodgængerfelter i Mejlgade og et i Knudrisgade …. stiften: Opførelsen af det første 3D-fodgængerfelt ved Snevringen i Mejlgade går i gang den 20.sept …

Hvad med 3D? //

UEFA Womens CL 2021/2022

UEFA Women's Champions League

Lodtrækningen til gruppespillet gav følgende grupper:

Group A: Chelsea (ENG), Wolfsburg (GER), Juventus (ITA), Servette (SUI)
Group B: Paris Saint-Germain (FRA), Breidablik (ISL), Real Madrid (ESP), WFC Kharkiv (UKR)
Group C: Barcelona (ESP, holders), Arsenal (ENG), Hoffenheim (GER), HB Køge (DEN)
Group D: Bayern München (GER), Lyon (FRA), Häcken (SWE), Benfica (POR)

Kampene vises i år på youtube , og der spilles således:

Kampdag 1
Tirsdag den 05.okt
Gruppe C: Hoffenheim – HB Køge (18:45), Barcelona – Arsenal (21:00)
Gruppe D: Häcken – Lyon (18:45), Benfica – Bayern München (21:00)

Onsdag den 06.okt
Gruppe A: Servette – Juventus (18:45), Chelsea – Wolfsburg (21:00)
Gruppe B: WFC Kharkiv mod Real Madrid (18:45), Breidablik mod Paris Saint-Germain (21:00)

Kampdag 2
Onsdag den 13.okt
Gruppe A: Wolfsburg – Servette (18:45), Juventus – Chelsea (21:00)
Gruppe B: Paris Saint-Germain – WFC Kharkiv (18:45), Real Madrid – Breidablik (21:00)

Torsdag den 14.okt
Gruppe C: HB Køge – Barcelona (18:45), Arsenal – Hoffenheim (21:00)
Gruppe D: Bayern München – Häcken (18:45), Lyon – Benfica (21:00)

Kampdag 3
Tirsdag 09.nov
Gruppe A: Servette – Chelsea (18:45), Juventus – Wolfsburg (21:00)
Gruppe B: WFC Kharkiv – Breidablik (18:45), Paris Saint-Germain – Real Madrid (21:00)

Onsdag den 10.nov
Gruppe C: Barcelona – Hoffenheim (18:45), HB Køge – Arsenal (18:45)
Gruppe D: Benfica – Häcken (21:00), Lyon – Bayern München (21:00)

Kampdag 4
Onsdag den 17.nov
Gruppe C: Hoffenheim – Barcelona (18:45), Arsenal mod HB Køge (21:00)
Gruppe D: Häcken – Benfica (18:45), Bayern München – Lyon (21:00)

Torsdag den 18.nov
Gruppe A: Wolfsburg – Juventus (18:45), Chelsea – Servette (21:00)
Gruppe B: Breidablik – WFC Kharkiv (18:45), Real Madrid – Paris Saint-Germain (21:00)

Kampdag 5
Onsdag den 08.dec
Gruppe A: Servette – Wolfsburg (18:45), Chelsea – Juventus (21:00)
Gruppe B: WFC Kharkiv mod Paris Saint-Germain (18:45), Breidablik mod Real Madrid (21:00)

Torsdag den 09.dec
Gruppe C: Arsenal – Barcelona (21:00), HB Køge – Hoffenheim (21:00)
Gruppe D: Benfica – Lyon (18:45), Häcken – Bayern München (18:45)

Kampdag 6
Onsdag den 15.dec
Gruppe C: Barcelona – HB Køge (21:00), Hoffenheim – Arsenal (21:00)
Gruppe D: Bayern München – Benfica (18:45), Lyon – Häcken (18:45)

Torsdag den 16.dec
Gruppe A: Juventus – Servette (21:00), Wolfsburg – Chelsea (21:00)
Gruppe B: Real Madrid – WFC Kharkiv (18:45), Paris Saint-Germain – Breidablik (18:45)
Knockout -scener

Kvartfinale og semifinale lodtrækning
20.dec

Kvartfinaler
Første etape: 22/23 marts
Anden etape: 30/31 marts

Semifinaler
Første etape: 23/24 april
Anden etape: 30. april/1. maj

Finale (@ Juventus Stadion, Torino)
Dato tbd

uefa.com // @UWCL // #UWCL // kvindesport.dk // youtube // UEFA Womens CL 2021 // UEFA Women CL 2020