Licorice Pizza – trailer

watch

Paul Thomas Anderson har lavet Boogie Nights (1997) – Magnolia (1999) – Punch-Drunk Love (2002) – There Will Be Blood (2007) – The Master (2012) – Phantom Thread (2017) – så jeg har store forventninger til Licorice Pizza med bl.a Alana Haim. US premiere 26.nov 2021

IMDB // RT // MC // wiki

Note: SNL sæson 47 cast

Nyt fra Chris

Christine And The Queens – Freedom og Comme l’oiseau …

Lyt

Lyt

Fra den kommende EP Joseph …

christineandthequeens.com // FB // twitter // insta // youtube // bandsintown // newsletter // spotify // deezer // apple //

George Michael – Freedom // Michel Fugain – Fais comme l’oiseau

Bonus: Global Citizen Live | Official 24-Hour Livestream on Sept. 25th

watch

Christine and the Queens Performs a Cover of ‘Freedom’ in Paris | Global Citizen Live
watch

GBar Quiz S24E02 – resultat

Hele 16 hold var mødt op til GBar Quiz nr 200 …

gbarquiz200

Og GBar linede cavaen op i dagens anledning …Aftenens tena: Jubilæer, mærkedage og milepæle – Uha!

Resultat:
16. Den Frække Spr: 5 + 3,5 + 3,5 = 12
15. Sigurds ST: 5,5 + 9 + 3,5 = 18
14. Kenneth er: 9 + 8 + 5 = 22
13. Det Tynde Øl: 8,5 + 6,5 + 7,5 = 22,5
12. Big Brain: 10 + 5 + 8 = 23
11. Røvkassen: 10 + 5,5 + 8,5 = 24
10. Q kend din Q: 9 + 6,5 + 9 = 24,5
07. Gnavpot: 10 + 7 + 8 = 25
07. John K: 7 + 9 + 9 = 25
07. Et Skud: 10 + 6 + 9 = 25
06. SugarBones: 9,5 + 7 + 9 = 25,5
05. Jaam: 10 + 8 + 8 = 26

04. To Infinity: 10 + 7 + 9 = 26
03. Embedsværket: 10 + 6,5 + 9,5 = 26
02. Frk Homriis: 10 + 7 + 10 = 27
01. VpF: 9 + 9 + 10 = 28

Man kommer ikke langt med 24 point nu om dage … Vi skal have læst op på Kongerækken, danske fløjspillere, danske statsministre, Post Malone, Oehlenschläger, og Oscar vindere. Aftenens musik: theme from Zorba The Greek – Mikis Theodorakis // Played-A-Live – Safri Duo // Für Elise – Beethoven //

Ryder Cup 2021

… 24. – 26, 2021 @ Whistling Straits, Kohler, Wisconsin.

rydercup.com

opdateres

Fredag foursomes: 3-1
Fredag fourball: 3-1
Lørdag foursomes: 3-1
Lørdag fourball: 2-2

US – EU: 11 – 5 inden søndagens 12 singler – Europa får smæk!

Ryder Cup 2021 Sunday singles matchups:
Match 01. Xander Schauffele (USA) – Rory McIlroy (EUR) 3&2
Match 02. Patrick Cantlay (USA) – Shane Lowry (EUR) 4&2
Match 03. Scottie Scheffler (USA) – Jon Rahm (EUR) 4&3
Match 04. Bryson DeChambeau (USA) – Sergio Garcia (EUR) 3&2
Match 05. Collin Morikawa (USA) – Viktor Hovland (EUR) as
Match 06. Dustin Johnson (USA) – Paul Casey (EUR) 1up
Match 07. Brooks Koepka (USA) – Bernd Wiesberger (EUR) 2&1
Match 08. Tony Finau (USA) – Ian Poulter (EUR) 3&2
Match 09. Justin Thomas (USA) – Tyrrell Hatton (EUR) 4&3
Match 10. Harris English (USA) – Lee Westwood (EUR) 1up
Match 11. Jordan Spieth (USA) – Tommy Fleetwood (EUR) as
Match 12. Daniel Berger (USA) – Matthew Fitzpatrick (EUR) 1up

USA vinder 19 – 9

rydercup.com // #TeamEurope // #RyderCup // wiki // BBC

Ryder Cup 2018 // Ryder Cup 2016 // Ryder Cup 2014 //

Derry Girls S03

… bliver sidste sæson …

#DerryGirls // Derry Girls //

GBar Quiz S24E02

Efterårets første blæsevejr …

gbarquiz2402 - Quiz nr 200 på GBar

Lavtryk, kuling, vindstød af stormstyrke og varsler om fimbulvinterens hvasse vinde skal dog ikke forhindre os i at møde op til Quiz nr 200 på GBar!

Gender House festival 2021

Fra den 24.sept – 10.okt er der queer forestillinger og udstillinger på Bora Bora og Godsbanen

thegenderhousefestival.com

Se hele programmet på thegenderhousefestival.com // @the_genderhouse_festival // FB //

KV21: Huludfyldninger

har fanden skabt og den evige føljeton: Hvad har de nu revet ned …

Amaliegade 18, pakhus fra 1902 [se på kort] er ikke mere …

Amaliegade 18 google maps klip Amaliegade 18 google 11.sept 2021

Grønnegade 39, fra 1778 [se på kort] er ikke mere …

Grønnegade 39 - google maps klipGrønnegade 39 - 21.sept 2021

NB. minejendom.aarhus.dk er stadig nede // 16.sept 2021: Datalæk: Aarhus lukker byggeside med 8 millioner dokumenter // Aarhus Kommune har anmeldt sig selv til Datatilsynet. // Kæmpe læk af personnumre i Aarhus //

Hvad har de nu revet ned? // Tidligere indlæg //

Og det var live!

Torsdag og fredag bød på Spotfestival med 170 koncerter. Det nåede jeg ikke og ganske uvant med de store menneskemængder nøjedes jeg i år med Mercedess, Ida Laurberg, Ganger, EmmaDop, Mekdes, Selina Gin, iomfro, Danser Med Piger, Tanajah (US), Kh Marie og Dopha. Ville gerne ha’ hørt: Brimheim, Angående Mig, Julie Pavon, Bbybites, Baby In Vain, NAKED – A Singer And A Piano, og Velvet Volume // Gaffa anmeldelser // Soundvenue omtaler // Bandsoftomorrow omtaler //

Lørdag var der god plads til Music City Aarhus 2022 pre-event i Ridehuset, hvor jeg dog lige nåede Henriette Sennenvaldt, Admeta String Quartet og Teitur, inden sofaen kaldte …

L’Arc de Triomphe, Wrapped

watch

Triumfbuen indpakket, et midlertidigt kunstværk i Paris. Kan ses i 16 dage fra lørdag den 18.sept til søndag den 03.okt 2021 christojeanneclaude.net // Indpakningen består af 25.000 m2 genanvendeligt polypropylenstof i sølvblåt og 3.000 meter rødt reb.

Christo and Jeanne-Claude have always made clear that their artworks in progress be continued after their deaths. Per Christo’s wishes, L’Arc de Triomphe, Wrapped has been realized by his team.

L’Arc de Triomphe wiki // 50 meter høj. Færdigbygget i 1836 // @christoandjc // #ChristoParis // @ArcDeTriomphe // #ArcDeTriomphe // #Christo // #ChristoJeanneClaude // #Paris // lex.dk //

Christo and Jeanne-Claude: L'Arc de Triomphe, Wrapped – Live View // youtube

Emmys 2021

emmys.com

73rd Emmy festlighederne finder sted i nat, søndag den 19.sept på CBS og Paramount+, med Cedric the Entertainer som vært //  //  //

nominerede // vindere // videoer:

watch

Vises på TV2 Zulu torsdag den 23.sept kl.21:00 – 23:05

Note: Dagens WTA finale i Luxemborg: Jelena Ostapenko (Let) [30] – Clara Tauson [70] 3-6,  6-4,  4-6

Vigil

… Suranne Jones og Rose Leslie …

watch

BBC Drama serie på 6 afsnit, hvor DCI Amy Silva (Suranne Jones) og DS Kirsten Longacre (Rose Leslie) leder en undersøgelse om en skotsk fisketrawlers forsvinden og en sømands mystiske død. På land og til søs, på undervandsbåden HMS Vigil  …

IMDB // RT // MC // wiki // BBC // theguardian***** // #Vigil // #Vigilbbc //

Vigil: DCI Amy Silva (Suranne Jones) og DS Kirsten Longacre (Rose Leslie)
Vigil: DCI Amy Silva (Suranne Jones) og DS Kirsten Longacre (Rose Leslie)

Theme: Agnes Obel – Fuel To Fire
watch

Kvindelandsholdets VM-kval kampe

… fodbold og spotfestival – det kræver lidt planlægning …

FIFA-Womens-World-Cup-2023_bid_logo.jpg

FIFA Women’s World Cup 2023™ spilles i Australien og New Zealand, fra den 20.juli – 20.aug. Danmark er i kvalgruppe med Aserbajdsjan, Bosnien-Herzegovina, Malta, Montenegro og Rusland.

Torsdag den 16.sept: Danmark – Malta 7 – 0
Tirsdag den 21.sept: Aserbajdsjan – Danmark  0 – 8
Torsdag den 21.okt: Danmark – Bosnien-Herzegovina
Tirsdag den 26.okt: Montenegro – Danmark
Torsdag den 25.nov: Bosnien-Herzegovina – Danmark
Tirsdag den 30.nov: Danmark – Rusland

2022:
Fredag den 08.april: Malta – Danmark
Tirsdag den 12.april: Danmark – Aserbajdsjan
Torsdag den 01.sept: Danmark – Montenegro
Tirsdag den 06.sept: Rusland – Danmark

Kvindelandsholdets trup til de to første VM-kvalifikationskampe.

FB/kvindelandsholdet // DBU // kvindesport.dk // @kvindesport // FB/kvindesport // wiki // fifa.com

KV21 nærmer sig ..

Rådmand udi T-kryds og vikingetrafiklys lover nu 3D-fodgængerfelter

Sådan kommer de nye felter til at tage sig ud. 3D-effekten skal gøre felterne mere synlige på afstand for cyklister og bilister. Foto: Teknik og Miljø

Der kommer to fodgængerfelter i Mejlgade og et i Knudrisgade …. stiften: Opførelsen af det første 3D-fodgængerfelt ved Snevringen i Mejlgade går i gang den 20.sept …

Hvad med 3D? //

UEFA Womens CL 2021/2022

UEFA Women's Champions League

Lodtrækningen til gruppespillet gav følgende grupper:

Group A: Chelsea (ENG), Wolfsburg (GER), Juventus (ITA), Servette (SUI)
Group B: Paris Saint-Germain (FRA), Breidablik (ISL), Real Madrid (ESP), WFC Kharkiv (UKR)
Group C: Barcelona (ESP, holders), Arsenal (ENG), Hoffenheim (GER), HB Køge (DEN)
Group D: Bayern München (GER), Lyon (FRA), Häcken (SWE), Benfica (POR)

Kampene vises i år på youtube , og der spilles således:

Kampdag 1
Tirsdag den 05.okt
Gruppe C: Hoffenheim – HB Køge (18:45), Barcelona – Arsenal (21:00)
Gruppe D: Häcken – Lyon (18:45), Benfica – Bayern München (21:00)

Onsdag den 06.okt
Gruppe A: Servette – Juventus (18:45), Chelsea – Wolfsburg (21:00)
Gruppe B: WFC Kharkiv mod Real Madrid (18:45), Breidablik mod Paris Saint-Germain (21:00)

Kampdag 2
Onsdag den 13.okt
Gruppe A: Wolfsburg – Servette (18:45), Juventus – Chelsea (21:00)
Gruppe B: Paris Saint-Germain – WFC Kharkiv (18:45), Real Madrid – Breidablik (21:00)

Torsdag den 14.okt
Gruppe C: HB Køge – Barcelona (18:45), Arsenal – Hoffenheim (21:00)
Gruppe D: Bayern München – Häcken (18:45), Lyon – Benfica (21:00)

Kampdag 3
Tirsdag 09.nov
Gruppe A: Servette – Chelsea (18:45), Juventus – Wolfsburg (21:00)
Gruppe B: WFC Kharkiv – Breidablik (18:45), Paris Saint-Germain – Real Madrid (21:00)

Onsdag den 10.nov
Gruppe C: Barcelona – Hoffenheim (18:45), HB Køge – Arsenal (18:45)
Gruppe D: Benfica – Häcken (21:00), Lyon – Bayern München (21:00)

Kampdag 4
Onsdag den 17.nov
Gruppe C: Hoffenheim – Barcelona (18:45), Arsenal mod HB Køge (21:00)
Gruppe D: Häcken – Benfica (18:45), Bayern München – Lyon (21:00)

Torsdag den 18.nov
Gruppe A: Wolfsburg – Juventus (18:45), Chelsea – Servette (21:00)
Gruppe B: Breidablik – WFC Kharkiv (18:45), Real Madrid – Paris Saint-Germain (21:00)

Kampdag 5
Onsdag den 08.dec
Gruppe A: Servette – Wolfsburg (18:45), Chelsea – Juventus (21:00)
Gruppe B: WFC Kharkiv mod Paris Saint-Germain (18:45), Breidablik mod Real Madrid (21:00)

Torsdag den 09.dec
Gruppe C: Arsenal – Barcelona (21:00), HB Køge – Hoffenheim (21:00)
Gruppe D: Benfica – Lyon (18:45), Häcken – Bayern München (18:45)

Kampdag 6
Onsdag den 15.dec
Gruppe C: Barcelona – HB Køge (21:00), Hoffenheim – Arsenal (21:00)
Gruppe D: Bayern München – Benfica (18:45), Lyon – Häcken (18:45)

Torsdag den 16.dec
Gruppe A: Juventus – Servette (21:00), Wolfsburg – Chelsea (21:00)
Gruppe B: Real Madrid – WFC Kharkiv (18:45), Paris Saint-Germain – Breidablik (18:45)
Knockout -scener

Kvartfinale og semifinale lodtrækning
20.dec

Kvartfinaler
Første etape: 22/23 marts
Anden etape: 30/31 marts

Semifinaler
Første etape: 23/24 april
Anden etape: 30. april/1. maj

Finale (@ Juventus Stadion, Torino)
Dato tbd

uefa.com // @UWCL // #UWCL // kvindesport.dk // youtube // UEFA Womens CL 2021 // UEFA Women CL 2020

LGBTQI+ Filmfestival 2021

LGBTQI+ Filmfestival 2021 – der er programrelease med drinks i morgen, tirsdag den 14.sept kl.18.30 i Øst for Paradis, hvor du kan se den kenyanske film RAFIKI (2018) // paradisbio.dk // Program // FB // Insta // Filmfestivalen foregår 09. – 16.okt //

program

LGBTQ Filmfestival 2020 // LGBTQ Filmfestival 2019 // LGBTQ Filmfestival 2018

MCAA 2022

Kulturby 2017, Frivillighovedstad 2018, og nu Music City Aarhus 2022

MCAA2022

Musikåret kickstartes med et pre-event på lørdag den 18.sept i Ridehuset, hvor der er gratis entré til:

Program (opdateres)
12:30: Dørene åbner
12:50: Velkommen v. konferencier Mark Schedler
13:00: Sko/Torp
13:40: Tale v/Rabih Azad-Ahmad, Rådmand for Kultur og Borgerservice, Aarhus Kommune
14:20: Karmen Rõivassepp
15:40: Henriette Sennenvaldt
16:45: Admeta String Quartet
17:45: Teitur
19:00: Johnson

FB/musiccityaarhus2022 // @musiccityaarhus2022 //